Úvod > Školka > Potřeby nově nastupujících dětí

Potřeby nově nastupujících dětí

CO DĚTI POTŘEBUJÍ DO MŠ

• obuv na přezutí s pevným klínkem a patou (ne pantofle, ani crosky z důvodu bezpečnosti)
  • oblečení do třídy a oblečení na zahradu, které se může umazat (nejlépe starší oblečení), dle počasí pokrývku hlavy
  • náhradní oblečení, spodní prádlo, ponožky, v zimě punčocháče
  • pyžamko na spaní
  • pláštěnku a holínky (ať můžeme ven za každého počasí)
  • hrneček na pití (umělohmotný)
  • děvčátka si můžou přinést vlastní hřeben

Všechny věci prosíme podepsat!!!

Prosíme, aby děti raději nenosily hračky z domova do MŠ, výjimkou je plyšová hračka nebo dečka na spaní.

DĚTI BY MĚLY ZVLÁDNOUT

• oblast sebeobsluhy (při jídle sedět u stolu a jíst lžící, pít ze skleničky, obléknout se, obout se apod.)
  • základní hygienické návyky (používání toalety, mytí rukou, čistění nosu atd.)
  • oblast sociálních vztahů v rámci nového dětského kolektivu (aby komunikovalo přiměřeně se svými vrstevníky i dospělými a umělo srozumitelně vyjádřit svoje požadavky i přání, reagovat na svoje jméno)
  • zvládat delší vycházky, poznat si svoje oblečení

Poprvé v mateřské škole? Jak dítěti pomoci?

• Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ.
  • Používejte stejné rituály. Voďte dítě do školky ve stejný čas a vyzvedávejte pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy dítě vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod. Pokud dítěti slíbíte, že půjde po obědě domů, vždy svůj slib dodržte.
  • Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má své povinnosti - vy práci, vaše dítě školku.
  • Rozlučte se krátce. Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro maminku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.
  • Komunikujte s paní učitelkou. Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
  • Dítě za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte.
  • Pozitivně je motivujte. Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.
  • Buďte citliví a trpěliví. Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.

Poprvé v mateřské škole? Co byste nikdy neměli dělat...

• Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
  • Nestrašte své dítě školkou - "počkej, ve školce ti ukážou" a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
  • Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.
  • Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.
  • Chceme, aby rodiče měli pocit jistoty a klidu, že je o jejich děti dobře postaráno. Mateřská škola je zařízení, které doplňuje výchovu v rodině – je tedy závislá na spolupráci s vámi rodiči. Proto námi komunikujte, sdělujte vaše pochybnosti či nejasnosti a důvěřujte zkušenostem pedagogů.

Za dodržování výše uvedených bodů Vám děkuje kolektiv učitelek MŠ
😊.